| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | 48 x 96 mm |
| Type of regulation | 2xPID |
| Control input | Universal |
| Auxiliary digital input | Yes |
| Output - relay | 1x |
| Output for SSR | 1x |
| Display digit colour | Variable |
| Producer | Ascon Tecnologic |
Ascon Tecnologic KX7 is a new generation intelligent PID controller with many features. Among other things, it allows to unify and simplify the control of machines such as various food continuous ovens, pizza ovens, pasta ovens, pastry ovens, cooling tunnels, label shrink tunnels, packaging machines, etc. In addition to precise temperature control, it can also control the speed of the conveyor belt drive by PWM feedback signal. The superior features of the Kube series include:
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 100...240 Vacdc ±10% |
| Consumption | max. 7 VA |
| Display | Two line dynamic color according to control deviation |
| Universal input | Thermocouples J, K, S, R, T NTC, PTC 0/12...60mV, 0/4...20mA, 0/1...5V, 0/2...10V |
| Digital input | 1x adjustable voltage-free 1x adjustable (instead of output) voltage/voltage free |
| Outputs | 1x SPST 2A 240 Vac 1x PWM output for controlling 24V motors (max. 4A) 1x output for SSR 13V 1mA (10,5V 22mA) (instead of 2nd dig. input) |
| Accuracy | ±0.5% ±1 digit |
| Coverage | IP65 front panel IP20 connection terminals |
| Dimensions | 48 x 96 x 75.9 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.