| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | 32 x 74 mm |
| Type of regulation | On/off |
| Control input | Temperature sensor |
| Auxiliary digital input | Yes |
| Output - relay | 1x |
| Display digit colour | Red |
| Producer | Carel |
Carel easy controllers are microprocessor electronic controllers with LED display designed to control freezers, freezer boxes and refrigeration counters. They are built on the experience and success with the PJ32 range to offer an advanced, simple and economical product. The parameter structure has been enriched with new features that allow more dynamic and efficient temperature and defrost control. easy compact the smallest model of easy, economical, with a single relay and simplified display. easy split model with separate terminal and power board. Air conditioners, office buildings, banks, hospitals, residential buildings, other (clean rooms, etc.)
Main advantages of Carel easy controllers:
The Carel PJEZS0H000 thermostat is the ideal solution for controlling a static cooling unit (i.e. without a fan on the evaporator) operating at normal temperature (above 0 °C). This model combines the functions of a thermometer, displaying the unit temperature and an electronic thermostat, activating the compressor (or electric fan in the case of clustered units) to maintain the desired temperature. In addition, it has algorithms to protect the compressor and an automatic defrost function by switching off the compressor.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 230 Vac +10 /-15% 50/60 Hz |
| Consumption | 1.5 VA |
| Inputs | 2x NTC 1x digital input |
| Outputs | 1x 10(10)A 250Vac relay |
| Front panel protection | IP65 |
| Dimensions | 81 x 36 x 65.3 mm |
| Operating conditions | -10...+50°C <90% RH non-condensing |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.