| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | 32 x 74 mm |
| Type of regulation | On/off |
| Control input | Temperature sensor |
| Producer | Ascon Tecnologic |
| Output - relay | 1x |
| Display digit colour | Red |
| Auxiliary digital input | Yes |
The Ascon Tecnologic E31 is a digital controller used in refrigeration applications using On/Off compressor control or in heating applications to switch the heating element. The controller allows passive defrosting of the evaporator of the chiller by switching off the chiller compressor. The Ascon Tecnologic E31 controller also allows detailed setting of alarm conditions and controller behavior when they occur and are accepted.
Up to 2 NTC temperature sensors can be connected to the Ascon Tecnologic E31 controller, or one input can be used to connect an auxiliary digital contact.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 230 VAC +/-10% 50/60 Hz |
| Consumption | approx. 3 VA |
| Input | 2x NTC (103AT-2, 10K? @ 25°C) Possibility to use one input for auxiliary dig. contact |
| Output | 1x SPST 16(9)A / 250 VAC relay |
| Temperature control | ON/OFF mode |
| Defrost control | passive |
| Measuring range | NTC: -50...109 °C |
| Accuracy | ±0.5 % of range ±1 place |
| Operating conditions | 0 ... 50°C, < 95 RH% |
| Dimensions | 78 x 35 mm, depth 64 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.