| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | 32 x 74 mm |
| Type of regulation | On/off |
| Control input | Temperature sensor |
| Producer | Ascon Tecnologic |
| Output - relay | 1x |
| Display digit colour | Blue |
The Ascon Tecnologic Z31SA is a digital electronic thermostat, typically used in refrigeration equipment using On/Off compressor control. Evaporator defrost is accomplished by interval compressor shutdown. The controller has one output relay for compressor control and one input for PTC/NTC sensor. Optionally, it can be equipped with a buzzer to signal alarms. This model is specific in the use of an "S-touch" keypad with capacitive sensors instead of buttons, a red display and the absence of manufacturer's logo imprinting, for a cleaner design of the final products with this controller.
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Power supply | 100...240 VAC +/-10% 50/60 Hz |
| Consumption | approx. 4 VA |
| Input | 1x PTC (KTY 81-121, 990? @ 25°C) or NTC (103AT-2, 10K? @ 25°C) |
| Output | 1 x SPDT 16(6)A / 250 VAC relay |
| Temperature control | ON/OFF mode |
| Defrost control | interval, by stopping the compressor |
| Measuring range | NTC: -50...109 °C; PTC: -50...150 °C |
| Accuracy | ±0.5 % fs ±1 place |
| Operating conditions | 0 ... 50°C, < 95 RH% |
| Dimensions | 78 x 35 mm, depth 64 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.