| Power supply | 12 Vac/dc |
| Design (panel size) | 38 x 185 mm |
| Type of regulation | On/off |
| Control input | Temperature sensor + analog signal |
| Auxiliary digital input | Yes |
| Output - relay | >5x |
| Analog output | Yes |
| Display digit colour | Two colours |
| Producer | Dixell |
The Dixell iChill IC200 controller series is the answer to the requirements in controlling real chiller and heat pump installations. This series allows to control and manage chillers (with two circuits and up to 6 compressors, with reversibility), heat pumps and chillers. With the compact controller you get the possibility to control and monitor the following types of systems:
The advantages of these controllers include:
The Dixell IC261L iChill controllers are designed to control two-circuit chillers, heat pumps and similar refrigeration circuits that contain up to six compressors. In addition to controlling the compressors, they can control four-way and reversing valves, process temperature and pressure protection signals, flow meters, control solenoid valves, dampers, control fan speed, start water pumps, heating coils and other components used for these systems. The Dixell IC261L iChill offers an All-in-One solution to control complex and powerful HVAC and HVAC solutions.
A typical wiring example, including the components being controlled, is shown in the following illustration.

| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 12 Vdc/Hz ±10% 50/60Hz |
| Consumption | max. 10 VA |
| Inputs | 6x NTC 4x NTC / 4..20mA / 0..5V 18x adjustable digital input |
| Outputs | 14x switching relay 5(2)A 250Vac 2x analog output 4..20mA / 0..10V / PWM 4x analog output 0..10V |
| Other functions | RTC (Real Time Clock) Alarm buzzer TTL output HotKey/ProgToolKit output Remote keyboard input |
| Resolution | 0,1°C |
| Connection | Detachable connectors |
| Operating conditions | -10...+60°C 20...85%RH |
| Accuracy | ±0.7°C ±1 digit |
| Front panel cover | IP65 with gasket |
| Dimensions | 38 x 185 x 76 mm |
Please note that the installation and especially the subsequent setup and recovery of the system is not a trivial matter and it is therefore imperative that the installation is carried out by a certified technician or contractor.
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.