- Regulator for shock freezing
- 3 NTC/PTC inputs
- 2 product probe inputs
- 4 outputs (compressor, defrost, fan, alarm)
- rS485 and remote display connection
- XB07PR printer connection to print values directly from the controller as an option
| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | 38 x 185 mm |
| Type of regulation | On/off |
| Control input | Temperature sensor |
| Auxiliary digital input | Yes |
| Output - relay | 4x |
| Communication Bus | RS485 |
| Display digit colour | Red |
| Producer | Dixell |
The Dixell XB570L thermostat is designed for shock freezing or freezing food according to international food safety standards. The controller can use four types of freezing cycles : cycles Cy1 to Cy4 are preset according to the most commonly used cycles in food technology. The user can select one of them according to his requirements, and modify it as needed. The controller is equipped with internal real time and can be connected to an XB07PR (XB05PR) printer and print reports with all the main parameters of the freezing cycle ( start and end, cycle length and recorded temperature of the compartment and core of the food).
In addition to the standard temperature inputs for sensing compartment and evaporator temperatures, this controller is equipped with three additional inputs for needle temperature probes designed to monitor product core temperature. Each controller is also equipped with an output for an X-REP remote display that indicates the temperature of the compartment or frozen food.
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Inputs | 2x PTC or NTC thermistor (compartment, evaporator) 3x PTC or NTC needle probe |
| Output-compressor | switching relay 5(2) A / 250 V |
| Output-drain | switching relay 8(3) A |
| Output-fan | switching relay 8(3) A |
| Output-alarm | switching relay 8(3) A |
| Other outputs | RS232 for XB07PR printer X-REP for remote display RS485 ModBus |
| Power supply | 230 Vac, ±10%, 50/60 Hz |
| Power | 5 VA |
| Display | red 3-digit, height 14,2 mm |
| Accuracy at 25 °C | ± 0,3 °C |
| Front panel cover | IP65 with RG-L seal |
| Dimensions | 38 x 185 mm, depth 70 mm |
| Operating conditions | 0...60°C, 20...80% humidity |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.