

| Power supply | 12 Vac/dc |
| Design (panel size) | 32 x 74 mm |
| Type of regulation | PI |
| Control input | Universal |
| Auxiliary digital input | Yes |
| Output - relay | 5x |
| Display digit colour | Two colours |
| Producer | Dixell |
Dixell XC650C series controllers are designed to control up to 5 compressors or fans. They are designed for panel mounting. Suitable for the following types of compressors - single-state, variable capacity, isothermal and screw. Control can be selected for either neutral zone or proportional.
Inputs:
Other features:
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Dimensions | front panel 32x74 mm, depth 70mm |
| Mounting | in panel, hole 29x71mm |
| Power supply | 12Vac/dc ±10% 50-60Hz |
| Consumption | max. 5 VA |
| Coverage | IP65 (front panel), otherwise IP20 |
| Inputs | 2x NTC/PTC/4..20mA 5x digital input |
| Outputs | 5x SPST 5(3)A relay, 250Vac TTL output |
| Resolution | 0.1°C; 1°F; 0.1bar; 1 PSI; |
| Accuracy | ±0.7 °C ±1 digit |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.