| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | 32 x 74 mm |
| Type of regulation | On/off |
| Control input | Temperature sensor |
| Producer | Dixell |
| Output - relay | 1x |
| Display digit colour | Red |
| Auxiliary digital input | Yes |
Dixell XR02CX models are thermostats designed for heating or cooling with passive defrost. They are designed for panel mounting and have front panel dimensions of 32×74 mm. They are equipped with one relay output to control the appliance. One NTC temperature sensor can be connected to them for temperature control. The Dixell XR02CX units also have a digital input for alarm signaling, defrost triggering or any other function that can be set using the thermostat parameters. The instruments can be configured with a limited number of parameters, making commissioning easier and faster. Parameters can be easily programmed using the keypad or HOT KEY programming key, or by using the ProgToolKit interface.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Enclosure | front panel 32 × 74 mm, depth 50 mm |
| Mounting | in panel with cut-out hole 71 × 29 mm |
| Front panel cover | IP65 |
| Power supply voltage | 230 Vac, ±10% |
| Power input | max. 3.5VA |
| Input | NTC (-40 to 110 °C) sensor included |
| Additional inputs | digital voltage-free contact |
| Accuracy | ±0.7 °C ±1 digit |
| Step | 0.1 °C or 1 °C (adjustable) |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.