Dixell Prime D Series Comparison:
| XR10D | XR20D | XR30D | XR60D | XR70D | XR80D | |
| Power supply | 24, 230 Vac | 24, 230 Vac | 24, 230 Vac | 24, 230 Vac | 24, 230 Vac | 24, 230 Vac |
| Analog inputs: | ||||||
| Thermostat | NTC, PTC | NTC, PTC | NTC, PTC | NTC, PTC | NTC, PTC | NTC, PTC |
| Defrosting | NTC, PTC | NTC, PTC | ||||
| Digital inputs: | ||||||
| Alarm, defrost start, AUX, door contact, pressure switch | Configurable | Configurable | Configurable | Configurable | Configurable | |
| Output relay: | ||||||
| Compressor | no 8A/ nc 5A, 20A | no 8A/ nc 5A, 20A | no 8A/ nc 5A, 20A | no 8A/ nc 5A, 20A | no 8A/ nc 5A, 20A | no 8A/ nc 5A, 20A |
| Defrosting | no 8A/ nc 5A | no 8A/ nc 5A | ||||
| Fans | 8A | 8A | ||||
| Alarm | no 8A/ nc 5A | |||||
| Mixing | no 8A/ nc 5A | |||||
| Alarm or AUX | no 8A/ nc 5A | |||||
| Other features: | ||||||
| Min/max temperatures | HACCP | HACCP | HACCP | HACCP | HACCP | min/max |
| Power supply | 24 Vac/dc |
| Design (panel size) | DIN |
| Type of regulation | On/off |
| Control input | Temperature sensor |
| Producer | Dixell |
| Output - relay | 1x |
| Display digit colour | Red |
| Auxiliary digital input | Yes |
One of the best selling digital thermostats, ideal for simple cooling or heating applications. The Dixell XR10D is particularly sought after for its favourable price/performance ratio, reliability, sufficient temperature range and accuracy. When deployed as a replacement for a conventional mechanical thermostat, it represents a qualitative leap in control.
Dixell XR10D models are thermostats for cooling or heating. They are designed for DIN rail mounting where they take up space for 4 modules. They feature one relay output for cooling or heating control. One PTC or NTC temperature sensor can be connected to them for temperature control. Dixell XR10D units also have a digital input for alarm, pressure switch or defrost triggering. With the new HACCP function, the last temperature alarms are recorded to enable follow-up. The instruments can be fully configured with parameters that can be easily programmed using the keypad, HOT KEY programming key or simply by using a PC and the Wizmate Prog-Tool interface.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Installation | in a rack, on a DIN rail |
| Supply voltage | 24 Vac, ±10% 50/60Hz 24 Vdc not supported |
| Power input | max. 3VA |
| Inputs | 1x PTC sensor (-50 to 150 °C) or NTC (-40 to 110 °C) |
| Output | 1x switching relay 8(3)A 250V |
| Other inputs | digital voltage-free contact |
| Accuracy | ±0.7 °C ±1 digit |
| Step | 0.1 °C or 1 °C (adjustable) |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.