

Dixell XT100D series comparison:
| XT110D | XT111D | XT120D | XT121D | XT130D | XT131D | XT141D | XT160D | |
| Power supply | 24Vacdc, 230Vac | 24Vacdc, 230Vac | 24Vacdc, 230Vac | 24Vacdc, 230Vac | 24Vacdc, 230Vac | 24Vacdc, 230Vac | 24Vacdc, 230Vac | 24Vacdc, 230Vac |
| Inputs: | ||||||||
| NTC, PTC, Pt100, TcJ, TcK, TcS, or 4..20mA, 0..1V, 0..10V | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable |
| Digital input | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable | 1x configurable |
| Output relay: | ||||||||
| Stage 1 | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A |
| Grade 2 | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | ||
| Grade 3 | no 8A / nc 5A | |||||||
| Grade 4 | 8A | |||||||
| Alarm | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | no 8A / nc 5A | ||||
| Other features: | ||||||||
| Communication | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Analog output | 4..20mA, 0..10V optional | 4..20mA, 0..10V optional | 4..20mA, 0..10V optional | 4..20mA, 0..10V optional | 4..20mA, 0..10V optional | 4..20mA, 0..10V optional | 4..20mA, 0..10V optional | 4..20mA, 0..10V optional |
| Alarm buzzer | Optional | Optional | Optional | Optional | Optional | Optional | Optional | Optional |
| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | DIN |
| Type of regulation | On/off |
| Control input | Analog signal |
| Auxiliary digital input | Yes |
| Output - relay | 4x |
| Display digit colour | Red |
| Producer | Dixell |
Dixell XT160D are four-stage ON/OFF controllers for controlling temperature, humidity, pressure, etc. with four control outputs, for direct or inverse operation (e.g. heating/cooling).
All controllers are equipped with a digital input, optional buzzer and can be programmed quickly and easily using the HOT KEY programming key. The basic version also includes a TTL output for connecting the controller to serial communication.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 230 Vac ±10 %, 50/60 Hz |
| Consumption | max. 3 VA |
| Accuracy at 25 °C | better than ± 0.5 % of range |
| Input | 4...20mA, 0...1V, 0...10V |
| Outputs | 3 x switching relays 8(3) A / 250 V 1 x switching relay 8(3) A / 250 V |
| Other outputs | optional analogue output 4...20 mA (on request only) TTL output for serial communication |
| Dimensions | 4 modules DIN rail (70 x 85 x 61 mm) |
| Operating conditions | 0...60°C, 20...85% humidity |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.