
| Measured quantity | Temperature |
| Power supply | Battery |
| Designation | Manual |
| Calibration protocol | Yes |
| Producer | Ebro |
The Ebro TFN 530 is a two-channel precision thermometer with the possibility of connecting two thermocouple probes with LEMO connector. Depending on the type of measuring probe connected, it is possible to measure temperature over a wide temperature range with high accuracy down to ±0.3°C. A production calibration certificate is of course a standard. The thermometer is suitable for demanding industrial applications such as gas transport and distribution, heat, cold, plastics production, laboratories, etc.
Technical parameters for different types of connectable probes:
| Type | Measuring range | Accuracy ± 0.3°C in range * | Resolution of 0.1°C in range |
| K | -200 to +1200°C | -100 to +250°C | -200 to +250°C |
| J | -100 to +800°C | -50 to +190°C | -100 to +190°C |
| T | -50 to +300°C | -50 to +220°C | -50 to +220°C |
| E | -100 to +600°C | -50 to +150°C | -100 to +150°C |
* in the rest of the range the accuracy is 0.5% of the displayed value
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Probe connections | LEMOSA (round connector) |
| Functions | MIN. / MAX. / HOLD / probe type setting |
| Operating temperature | -5 to +50°C |
| Degree of protection | IP52 |
| Dimensions | 115 x 54 x 22 mm |
| Battery | Lithium 3V, typical lifetime 5 years, replaceable |
| Measurement interval | 0,5 - 15s |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.