
| Measured quantity | Temperature |
| Power supply | Battery |
| Designation | Manual |
| Calibration protocol | Yes |
| Producer | Ebro |
The Ebro TFN 530 is a dual-channel precision thermometer with the ability to connect two thermocouple probes with SMP connector. Depending on the type of measuring probe connected, it is possible to measure temperature over a wide temperature range with high accuracy down to ±0.3°C. Of course, a factory calibration certificate is provided. The thermometer is suitable for demanding industrial applications such as gas transport and distribution, heat, cold, plastics production, laboratories, etc.
Technical parameters for different types of connectable probes:
| Type | Measuring range | Accuracy ± 0.3°C in range * | Resolution of 0.1°C in range |
| K | -200 to +1200°C | -100 to +250°C | -200 to +250°C |
| J | -100 to +800°C | -50 to +190°C | -100 to +190°C |
| T | -50 to +300°C | -50 to +220°C | -50 to +220°C |
| E | -100 to +600°C | -50 to +150°C | -100 to +150°C |
* in the rest of the range the accuracy is 0.5% of the displayed value
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Probe connections | SMP connector |
| Functions | MIN. / MAX. / HOLD / probe type setting |
| Operating temperature | -5 to +50°C |
| Degree of protection | IP52 |
| Dimensions | 115 x 54 x 22 mm |
| Battery | Lithium 3V, typical lifetime 5 years, replaceable |
| Measurement interval | 0,5 - 15s |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.