| Measured quantity | Temperature |
| Power supply | No power supply |
| Designation | Manual |
| Producer | Ebro |
Needle probe with handle for measuring the temperature of viscoplastic materials such as asphalt, bitumen or soil etc.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Measuring range | -200....+500°C |
| Accuracy | DIN IEC 584, class 2 |
| Sensor | Needle length 100mm, O2.1mm sharp end |
| Connector | Lemosa |
| Response time (t99 water 0.2m/s) | 2,5s |
| Cable | 1m silicone |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.