| Thermostat use (heating type) | Spatial |
| Programming cycle | Weekly |
| Power supply | 230 Vac |
| Switching signal transmission | GSM/WiFi |
| Backlit display | Yes |
| Output relay function | Control / appliance up to 1600W |
| Designation | Wall-mounted |
| Producer | Elektrobock |
Elektrobock PT32 WiFi is an intelligent digital room thermostat with implemented WiFi module. It is suitable for all boilers that require potential-free (voltage-free) switching contacts (e.g. gas boilers, electric boilers, circulators, thermoelectric drives or air conditioning units).
The PT32 software (in the download section of the manufacturer's website) is used for:
On the manufacturer's website there is an option to download an app for direct control of the thermostat using Android and iOS smartphones via WiFi network.
Advantages of Elektrobock PT32 WiFi thermostat:
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 5 V/DC, 2.5 A, type AD05-Jack |
| Wifi module | yes |
| Number of adjustable temperatures | 6 per day |
| Hysteresis | 0.1°C to 6°C |
| Switching element | relay |
| Min. programming time | 10 min |
| Setting range. temperatures | +3°C to +39°C |
| Temperature setting | 0.5°C increments |
| Min. indication jump | 0,1°C |
| Measurement accuracy | ±0,5°C |
| Battery lifetime | heating season |
| Clock running backup | 2x1.5V alkaline AA batteries, not included |
| Degree of protection | IP20 |
| Output | max. 5A 250V |
| Operating temperature | 0°C to +40°C |
| Dimensions | 136.5 x 83 x 28.5 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.