| Thermostat use (heating type) | Spatial |
| Programming cycle | Weekly |
| Power supply | 230 Vac |
| Output relay function | Control / appliance over 1600W |
| Designation | Pluggable |
| Producer | Elektrobock |
Thermal switched socket TS-20 is a Czech product, which is used to regulate electric heating systems.
You can easily install the device yourself, and thanks to weekly programming you can save up to 30% of energy and heating costs.
ADVANTAGES OF THE TS20 THERMAL SWITCHING SOCKET:
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Power supply | 230 V/ 50 Hz |
| Switching element | relay |
| Hysteresis | 0.1°C to 2°C |
| Number of adjustable temperatures | 6 |
| Min. programming time | 10 min. |
| Set range. temperatures | +3°C to +40°C |
| Temperature setting | 0.5°C increments |
| Min. indication jump | 0,1°C |
| Measurement accuracy | 0,5°C |
| Battery backup | NiCd 2.4 V/ >100 hrs. |
| Output | max. 15 A |
| Operating temperature | +10°C to +35°C |
| Functions |
|
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.