| Producer | Elitech |
| Measured quantity | Temperature |
| Designation | Manual |
The Elitech WT-2 is a digital thermometer with a stainless steel needle probe on a cable, with the following main functions:
| TECHNICAL DATA: | |
|---|---|
| Power supply | 1x AAA 1.5V battery |
| Temperature measurement range | -50°C to +300°C |
| Accuracy | ±1°C over a range of -20°C to 80°C |
| Resolution | 0,1°C |
| Measurement speed | approx. 1 s |
| Needle probe length | approx. 100mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.