| Thermostat use (heating type) | For pumps |
| Power supply | 230 Vac |
| Switching signal transmission | Wired |
| Backlit display | Yes |
| Output relay function | Control only / appliance up to 250W |
| Designation | Wall-mounted |
| Producer | Euroster |
EUROSTER 11Z is a modern microprocessor controller for controlling systems with a circulating pump for heating and a circulating pump for domestic hot water (DHW). The device monitors the DHW heating in priority. If the water in the heating circuit (boiler outlet) drops below the desired value, the device switches off the heating circulator and switches on the DHW storage tank circulator if the temperature in the storage tank drops below the desired value. At the same time, however, it protects the storage tank from cooling down and switches off the DHW pump when the boiler water temperature is too low. By default, the unit gives priority to heating the DHW tank over heating (however, this function can be switched off).
The EUROSTER 11Z is equipped with an ANTYSTOP system that protects the pump rotor from clogging during inactivity. Outside of the heating season, the built-in processor of the unit starts the pump or valve for 30 seconds every 14 days.
Other advantages of the EUROSTER 11Z:
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 230V 50Hz |
| Power input | max. 7 mA (1.6 W) |
| Max pump output current | 3 A |
| Cable lengths: Power cord with plug Heating pump power supply Power supply for storage tank pump Hot water tank probe Boiler outlet probe | 1,5 m 1,5 m 1,5 m 5 m 1,5 m |
| Dimensions (W x H x D) | 150 x 90 x 54 mm |
| Hysteresis | selectable 2-10°C |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.