| Thermostat use (heating type) | Floor |
| Programming cycle | Daily |
| Power supply | 230 Vac |
| Switching signal transmission | Wired |
| Output relay function | Control / appliance over 1600W |
| Designation | Wall-mounted |
| Producer | Euroster |
The new Euroster EQ1E thermostat series replaces the popular Euroster 1310 thermostat series and brings several improvements, such as a larger range of selectable hysteresis, sensor calibration, but most importantly a new learning mode that remembers one temperature change (e.g. night setback) and uses it in the following days. It allows you to program two different temperatures per day, with one automatic change at a specified time (Example: the thermostat can be programmed so that the first temperature change occurs at 8:00 am - 19°C, the second at 4:00 pm - 21°C. Therefore, the thermostat will maintain 19°C from 8:00 am - 4:00 pm, and 21°C from 4:00 pm until 8:00 am the next day).
The temperature can be changed temporarily (until the next programmed time) using the buttons on the thermostat.
The thermostat can also be used for underfloor heating by purchasing and then connecting a floor sensor. The thermostat can be set to floor control mode, where the main temperature is read from the sensor, or to a second mode where the heat source is controlled by the air temperature but with a set temperature limit for the floor. The floor temperature sensor is NOT included.
Package Contents:
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Application options | Heating and air conditioning control |
| Power supply | 230V 50Hz |
| Output | relay, potential-free switching contact |
| Max. switching current | 10A 230V 50Hz |
| Temperature setting range | +5...+45°C |
| Temperature setting accuracy | 0,2°C |
| Temperature measurement accuracy | 0,1°C |
| Hysteresis (adjustable) | 0,2 / 0,5 / 1 / 2 / 5°C |
| Storage temperature | 0...+55°C |
| Coverage | IP20 |
| Dimensions | 82 x 82 x 35.6 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.