| Measured quantity | Temperature |
| Power supply | Battery |
| Designation | Durable / extreme conditions |
| Record of measured quantity | Yes |
| Calibration protocol | Yes |
| Producer | Ebro |
The Ebro EBI 11 series loggers are one of the smallest rugged temperature and/or pressure data loggers in the world. Their main use is in the food industry and laboratories where they are used to monitor temperature (pressure) during sterilization operations. Due to their size, they can be immersed and sealed directly into the product sample (beverage bottle, food can, etc.), thus guaranteeing the most objective measurement under realistic conditions. They are powered by two lithium batteries and programming is done wirelessly from an interface connected to a PC. The interface is not included. The Ebro EBI 11 series recorders are available in many versions to cover a wide range of applications. They are offered with one or two measurement channels (temperature, pressure, temperature+pressure).
Applications
| TECHNICAL SPECIFICATIONS OF THE EBRO EBI 11 SERIES | |
|---|---|
| Measuring range - temperature | -30oC...+150oC 0...+150 °C (for EBI 11 TP,P) |
| Accuracy - temperature | ±0,1 °C |
| Resolution - temperature | 0,01 °C |
| Measuring range - pressure | 1...10.000 mbar |
| Accuracy - pressure | ±15 mbar (0...4bar) ±20 mbar (4...10bar) |
| Resolution - pressure | 1 mbar |
| Operating temperature | -30 °C...+150 °C |
| Memory | 15 000 values 2x 7500 values (for EBI 11 TP,P) |
| Measurement interval | 1s...24h |
| Coverage | IP68 |
| Dimensions | o 16.5 x 24 mm (without probe) |
| Weight | approx. 45g |
| Battery | 2x 3V lithium |
| Calibration | certificate included |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.