
Comparison of Ascon Tecnologic's advanced industrial Kube series controllers:
| KR1 | KM3 | KX3 | KR3 | KM5 | KX5 | KR5 | KX6 | |
| Dimensions (mm) | 78 x 35 | 48 x 48 | 48 x 96 | 78 x 35 | 48 x 48 | 48 x 96 | 78 x 35 | 48 x 96 |
| Power supply | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc |
| Display | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic |
| Analog input | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcN, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcN, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcN, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, mA potentiometer input |
| Digital input | 2x | 2x | 2x | 2x | 2x | 2x | 2x | 2x |
| Relay / output for SSR | 4x | 4x | 4x | 4x | 4x | 4x | 4x | 4x |
| Analog output | 1x optional | 1x optional | 1x optional | 1x optional | 1x optional | 1x optional | 1x optional | |
| Retransmission of the requested value | yes | yes | yes | yes | yes | yes | ||
| On/Off and PID control | yes | yes | yes | yes | yes | yes | yes | yes |
| Regulation of actuators | yes | yes optional 3PT mode | yes optional 3PT mode | yes optional 3PT mode | yes optional 3PT mode | yes optional 3PT mode | yes optional 3PT mode | yes 3PT mode |
| RS485 | optional slave | optional Master + slave | optional Master + slave | optional Master + slave | optional Master + slave | optional Master + slave | optional Master + slave | optional slave |
| Timer function | optional | optional | optional | optional | optional | optional | optional | |
| Programmer functions | optional | optional | optional | optional | optional | optional |
| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | 48 x 48 mm |
| Type of regulation | 2xPID |
| Control input | Universal |
| Auxiliary digital input | Yes |
| Output - relay | 2x |
| Output for SSR | 1x |
| Display digit colour | Variable |
| Producer | Ascon Tecnologic |
Ascon Tecnologic KM5 is a new generation intelligent programmable PID controller, with the possibility of programming the time course of the desired value (heating curve, etc.). Up to 8 programs / 96 segments (6 transition ramps and 6 durations per program) can be programmed. Up to 4 programs can be run consecutively without intervention. Two of the outputs are equipped with relays, one output is for SSR, or this output can be set as a second digital input. Synthesizing the latest trends in precision control with the long-tested features of earlier Ascon and Tecnologic products, it maintains continuity including both programming methods. Superior features of the Kube series include:
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 100...240 Vacdc ±10% |
| Consumption | max. 7 VA |
| Display | Two line dynamic color according to control deviation |
| Universal input | Thermocouples J, K, S, R, T IR sensors J or K PTC, NTC 0/12...60mV, 0/4...20mA, 0/1...5V, 0/2...10V |
| Digital input | 1x adjustable 1x adjustable (instead of SSR output) |
| Outputs | 1x SPST 4A 240 Vac 1x SPST 2A 240 Vac 1x output for SSR 13V 1mA (10,5V 15mA) |
| Accuracy | ±0.5% ±1 digit |
| Dimensions | 48 x 48 x 62 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.