Comparison of the Ascon Tecnologic range of industrial controllers:
| KM1 | KX1 | KR1 | KM3 | KX3 | KR3 | K32 | K39 | |
| Dimensions (mm) | 48 x 48 | 48 x 96 | 78 x 35 | 48 x 48 | 48 x 96 | 78 x 35 | 78 x 35 | 78 x 35 |
| Power supply | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 12, 24, 100-240 Vacdc | 12, 24, 100-240 Vacdc |
| Display | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 2-line | 2-line |
| Analog input | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | Universal | Universal | Universal | TcJ, TcK, TcR, TcS, TcT, PTC, NTC, Pt100, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcR, TcS, TcT, PTC, NTC, Pt100, mV, V, mA |
| Digital input | 2x | 2x | 2x | 2x | 2x | 2x | 2x | |
| Relay / output for SSR | 4x | 4x | 4x | 4x | 4x | 4x | 4x | 2x |
| Analog output | 1x optional | 1x optional | 1x optional | |||||
| Retransmit setpoint | yes | yes | yes | |||||
| On/Off and PID control | yes | yes | yes | yes | yes | yes | yes | yes |
| Regulation of actuators | ||||||||
| RS485 | optional slave | optional slave | optional slave | optional Master + slave | optional Master + slave | optional Master + slave | optional Master + slave | |
| Timer function | optional | optional | optional | optional | optional | optional | optional | optional |
| Programmer functions | optional | optional | optional | optional | optional |
| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | 32 x 74 mm |
| Type of regulation | 2xPID |
| Control input | Temperature sensor |
| Output - relay | 2x |
| Display digit colour | Two colours |
| Producer | Ascon Tecnologic |
The Ascon Tecnologic K39P is a feature packed programmable PID controller. It is configurable to control type: On/Off, On/Off with neutral zone, single-acting and dual-acting PID, including override control. In addition, it includes a timer with 5 different modes of operation and allows you to program a heating curve (setpoint curve) with up to 8 steps. In addition to these specific functions, it offers other features that are common to all Ascon Tecnologic controllers, including:
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Input | thermocouple J,K,S,R,T (-270...1760°C) resistance Pt100 (-200...850°C) voltage 0/12...60mV |
| Power supply | 100...240 Vac |
| Power input | approx. 4 VA |
| Outputs | 2x switching relays 8(3)A, 250 Vac |
| Accuracy | ± 0.15 % of range |
| Sampling time | 130 ms |
| Dimensions | 33 x 75 mm, depth 64 mm |
| Mounting hole | 29 x 71 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.