Comparison of the Ascon Tecnologic TLK range of industrial controllers:
| R38 | TLK31 | TLK38 | TLK39 | TLK41 | TLK42 | TLK43 | TLK48 | TLK49 | |
| Dimensions (mm) | 78 x 35 | 78 x 35 | 78 x 35 | 78 x 35 | 48 x 48 | 48 x 48 | 48 x 48 | 48 x 48 | 48 x 48 |
| Power supply | 12, 24, 100-240 Vacdc | 12 Vacdc | 12, 24, 100-240 Vacdc | 12, 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc |
| Display | 1 line | 1-line | 1-line | 2-line | 1-line | 2-row | 2-row | 1-line | 2-row |
| Analog input | PTC, NTC, TcJ, TcK, Pt100, Pt1000 | PTC, NTC, TcJ, TcK, TcS, Pt100, mV, V, mA | PTC, NTC, TcJ, TcK, TcS, Pt100, mV, V, mA | PTC, NTC, TcJ, TcK, TcS, Pt100, mV, V, mA | Universal | Universal | Universal | PTC, NTC, TcJ, TcK, TcS, Pt100, mV, V, mA | PTC, NTC, TcJ, TcK, TcS, Pt100, mV, V, mA |
| Digital input | 2x | 2x | 2x | 1x | |||||
| Relay/output for SSR | 2x | 4x | 2x | 2x | 4x | 4x | 4x | 3x | 3x |
| Analog output | 2x optional | ||||||||
| Retransmit setpoint | |||||||||
| On/Off and PID control | yes | yes | yes | yes | yes | yes | yes | yes | yes |
| Regulation of actuators | optional | ||||||||
| RS485 | optional | optional | optional | optional | |||||
| Timer function | |||||||||
| Programmer function |
| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | 32 x 74 mm |
| Type of regulation | PID |
| Control input | Temperature sensor |
| Output - relay | 2x |
| Display digit colour | Red |
| Producer | Ascon Tecnologic |
Simple PID controller with easy programming. For applications requiring no specific functions and controller customization.
Suitable for the following types of applications.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 100 ... 230 Vacdc |
| Consumption | max. 6 VA |
| Inputs | pt100 resistive (-50...850°C) (2-wire connection) |
| Outputs | 2x switching relays 8(3) A / 250 Vac |
| Accuracy @25°C | ±0.5% ±1 digit |
| Sampling time | 1 s |
| Dimensions | 78 x 35 mm, depth 64 mm |
| Working conditions | 0 to 50 °C, < 95 RH% non-condensing |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.