| Cable length | No cable |
| Temperature sensor type | Pt100 |
| Measured quantity | Temperature + humidity |
| Measuring part of the sensor | Spatial |
| Designation | Handheld |
| Producer | Pixsys |
| Measured temperature range | worse than -30..+80°C |
Miniature relative humidity sensor with high accuracy and long measurement stability. It is particularly suitable for control and monitoring in simple as well as more complex industrial applications, with the need to measure both temperature (resistive sensor PT100) and humidity (analogue output 0...1 V or 4...20 mA).
Three different filter types (2x sinter, metal) and an optional design allow a wide range of applications.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 9...28 Vdc (4...20 mA) |
| Consumption | not specified |
| Output | humidity: 4...20 mA temperature: PT100, 3-core |
| Dimensions | 159 mm x 12 mm (4...20 mA) |
| Measuring range | 0...100% RH -40°C ... +60°C |
| Accuracy 20°C | ±3% RH (10...90% RH), ±5% RH other |
| Response time | 3 s |
| Filter type | metal, sintered stainless steel, sintered Teflon |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.