| Power supply | 24-230 Vac/dc |
| Designation | Built-in |
| Record of measured quantity | Yes |
| Communication Bus | RS485 |
| Producer | Pixsys |
Pixsys STR550 is a panel display/indicator for displaying process values with fast response. It features relay outputs for alarms, analog outputs for transmitting process/desired values, and programmable digital inputs. It is available in a standard 96 x 48mm format and can be used for both horizontal and vertical mounting. A distinctive feature is the intuitive multi-lingual interface, supported by a graphical LCD display with 128 x 64 pixel resolution and backlight programmable for 7 colours.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Dimensions | 96x48 (front panel) x 48 mm (1/8 DIN) |
| Power supply | 24...230Vacdc ±10% 50/60 Hz (galvanically isolated) |
| Consumption | 6 W |
| Operating conditions | Temperature 0-45 °C, humidity 35..95 % |
| Weight | approx. 165 g |
| Coverage | IP54 (front panel) with seal - IP20 (Box and terminal block) |
| Input - analogue (16 bit) | Optional TC type K, S, R, J, T, E, N, B (automatic cold end compensation 0...50 °C), rTDs PT100, PT500, PT1000, Ni100, PTC1K, NTC10K (ß 3435K), process signals 0-10 V(54000 points), 0/4-20 mA(40000 points), 0-60 mV (16000 points), Potentiometer 6 K?, 150 K? (50000 points) user adjustable linear input (max 16 steps) |
| Input - 2x digital | PNP inputs programmable as Walk / Stall / Custom zero / Alarm reset / Reset max and min values / Total reset / Enable sum reset / Lock parameters and setpoints |
| Output - 2x relays | 2A - 250 Vac contacts (resistive load) |
| Output - 2x analogue | 1x output 0...10Volt (60000 points) + 1x output 0/4...20mA (60000 points) |
| Auxiliary output | 24 Vdc / 30mA for powering external sensors (loop powered) |
| Serial communication | RS485 Modbus RTU - Slave (1200...115200 Baud) galvanically isolated from power supply/inputs and outputs |
| Alarm functions | ON - OFF with hysteresis |
| Alarm mode | Absolute/Threshold, Band with immediate/delayed/delayed/activation, Sensor error/ Serial line activation |
| SUM function | Via digital input or keypad, various process measurements can be summarized over time |
| Counter function | Visualization of the instantaneous measured value and the total value since the last reset |
| Trend display | Trend display in adjustable time basis from 1 to 3600s |
| Retransmission | Process Values / Setpoints |
| RS485 digital transmission | Process Values / Setpoints / Parameters |
| Latch-on function | Semi-atomic limit setting / analog input value calibration |
| Menu language | English/Italian/German/French/Spanish |
| Data logging function | Selectable time from 1s to 3600s, total memory 2.5K words |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.