| Power supply | 24-230 Vac/dc |
| Design (panel size) | 32 x 74 mm |
| Control input | Digital signal |
| Auxiliary digital input | Yes |
| Output - relay | 2x |
| Display digit colour | Two colours |
| Producer | Pixsys |
The TCT101 counter can be set to 2 different modes - single or double counter, with independent value setting.
3 digital inputs selectable (NPN/PNP/potential free contact) for external Up/Down/Lock/Unlock commands;
one input can also be set as analogue. This then allows the operating value to be changed by an external potentiometer.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Dimensions | 32 x 74 (front panel) x 53 mm |
| Power supply | 24...230Vac/Vdc ±15% 50/60 Hz |
| Consumption | approx. 3 VA |
| Display | 4 positions 0.4" green + 4 positions 0.3" red |
| Operating conditions | 0...45 °C, humidity 35...95 %RH |
| Coverage | Front panel IP65 (with seal) , body IP30, terminal block IP20 |
| Max. reading speed | 100 kHz in both directions |
| Inputs | 3x digital (NPN / PNP) of which 1x analogue for potentiometer (5/10k?, 1000 dot resolution) |
| Outputs | 2x 5A / 250Vac relays RS485 Modbus RTU |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.