| Temperature sensor type | Pt1000 |
| Cable length | 1m |
| Measured quantity | Temperature |
| Measuring part of the sensor | Pipe jib |
| Measured temperature range | -30..+80°C, -40..+110°C, -50..+120°C, worse than -30..+80°C |
| Producer | Dixell |
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Sensor type | Pt1000 |
| Measuring range | -50...+120°C |
| Accuracy | ±0.3°C at 25°C |
| Dimensions of the measuring sensor | n/a |
| Watertightness | yes, IP67 |
| Cable | Thermoplastic, 1.5m |
| Characteristic features | Attachable to pipes from O4 to O30mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.