| Thermostat use (heating type) | Spatial |
| Programming cycle | No programming |
| Power supply | Battery |
| Switching signal transmission | Wireless |
| Output relay function | Control / appliance over 1600W |
| Designation | Wall-mounted |
| Producer | Siemens |
Didital thermostat SIEMENS RDH100RF/SET is used for room temperature control in heating or cooling systems. The temperature is set using the dial and thanks to the clear display with large digits, the currently measured room temperature, the set comfort temperature and the switching symbol of the controlled device can be easily read.
Typical use of the device : family houses, apartments, commercial buildings and offices. The thermostat can be used to switch, for example, gas, oil or combination boilers, zone valves, pumps or fans.
ADVANTAGES OF WIRELESS THERMOSTAT RDH100RF/SET:
Temperature adjustment with the dial
Easy installation without pulling cables
Easy operation makes it suitable for everyone
Clear LCD display
Elegant design
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Transmitter | |
| Power supply | 2x AA 1.5V batteries |
| Transmission range | 100m free space (35m built-up) |
| Temperature measurement range | 0°C to +40°C |
| Temperature setting range | +5°C to +30°C |
| Temperature display | 0,5°C |
| Setting step | 0,5°C |
| Temperature setting | With the wheel |
| Hysteresis | 1°C |
| Internal thermistor | 10 k? at 25°C |
| Thermostat dimensions | 82 x 112 x 35 mm |
| Receiver | |
| Power supply | 230V AC (terminals) |
| Max. switching current | 8A resistive, 3A inductive |
| Insulation strength | AC 5000V |
| Switching element | Switching relay |
| Power input | max. 10 VA |
| Status indication | LEDs |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.