Comparison of Ascon Tecnologic's range of industrial controllers:
| KM1 | KX1 | KR1 | KM3 | KX3 | KR3 | K32 | K39 | |
| Dimensions (mm) | 48 x 48 | 48 x 96 | 78 x 35 | 48 x 48 | 48 x 96 | 78 x 35 | 78 x 35 | 78 x 35 |
| Power supply | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 24, 100-240 Vacdc | 12, 24, 100-240 Vacdc | 12, 24, 100-240 Vacdc |
| Display | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 3-colour dynamic | 2-line | 2-line |
| Analog input | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcS, TcR, TcT, Pt100, Pt1000, PTC, NTC, mV, V, mA | Universal | Universal | Universal | TcJ, TcK, TcR, TcS, TcT, PTC, NTC, Pt100, mV, V, mA | TcJ, TcK, TcR, TcS, TcT, PTC, NTC, Pt100, mV, V, mA |
| Digital input | 2x | 2x | 2x | 2x | 2x | 2x | 2x | |
| Relay / output for SSR | 4x | 4x | 4x | 4x | 4x | 4x | 4x | 2x |
| Analog output | 1x optional | 1x optional | 1x optional | |||||
| Retransmit setpoint | yes | yes | yes | |||||
| On/Off and PID control | yes | yes | yes | yes | yes | yes | yes | yes |
| Regulation of actuators | yes | yes | yes | yes optional 3PT mode | yes optional 3PT mode | yes optional 3PT mode | ||
| RS485 | optional slave | optional slave | optional slave | optional Master + slave | optional Master + slave | optional Master + slave | optional Master + slave | |
| Timer function | optional | optional | optional | optional | optional | optional | optional | optional |
| Programmer functions | optional | optional | optional | optional | optional |
| Power supply | 12 Vac/dc |
| Design (panel size) | 32 x 74 mm |
| Type of regulation | 2xPID |
| Control input | Temperature sensor |
| Output - relay | 3x |
| Display digit colour | Two colours |
| Producer | Ascon Tecnologic |
The Ascon Tecnologic K32T is a PID controller of the K series, which is characterized by its versatility and many parameter settings. Typical applications for these controllers include shoe machines, adhesive application machines, binding, packaging and blistering machines, printing machines, industrial bakeries, glass bending machines, large kitchens, ceramic kilns, chillers and many others. In addition to the standard functions, K-series controllers allow:
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 12 Vacdc |
| Consumption | 6VA max |
| Input | Thermocouples J, K, R, S, T Pt100 voltage signal 0/12...60 mV |
| Other inputs | 2x digital input |
| Outputs | 2x switching relay 8A 1x 5A switching relay |
| Overall accuracy | ±0.5% of ±1 digit range |
| Operating conditions | 0...50°C, 0...95%RH non-condensing |
| Coverage | IP65 with seal |
| Dimensions | 78 x 35 x 75.5 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.