| Power supply | 12-24 Vac/dc |
| Design (panel size) | 32 x 74 mm |
| Type of regulation | 2xPID |
| Control input | Temperature sensor |
| Output - relay | 0x |
| Output for SSR | 3x |
| Display digit colour | Red |
| Producer | Ascon Tecnologic |
Ascon Tecnologic TLK33 are PID controllers adapted to control Peltier cells. The PID control follows a two degree of freedom algorithm, which optimizes the controllers' ability to operate with independent process variable and setpoint changes. The Peltier connects directly to the controller outputs, which allow automatic polarity reversal and can directly control loads up to 7A. There is also an output for reporting alarm conditions, and two adjustable digital inputs. Optional RS485 ModBus RTU serial communication is available. Depending on the version selected, the following can be connected to the controller input:
Other useful features of the Ascon Tecnologic TLK33 controller include:
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 12...24 Vdc ±10% |
| Consumption | approx. 5 VA |
| Input | TC J,K,S IR sensors J,K PTC, NTC mV signals 0/12...50/60 mV |
| Output | max. 7A, 12...24 Vdc for direct control of the Peltier cell 2x alarm output for SSR |
| Display | 4 digits, red, height 12 mm |
| Operating conditions | 0...50°C 30...95% RH (non-condensing) |
| Coverage | IP65 with gasket |
| Dimensions | 35 x 78 x 75.5 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.