| Measured quantity | Refrigerants / Hazardous gases / CO2 / Dust |
| Power supply | 230 Vac |
| Design (panel size) | Other |
| Designation | Desktop |
| Display digit colour | White |
| Producer | Elitech |
A simple but powerful air quality detector. The Temtop M1000 air quality detector provides exactly what you need to maintain maximum levels of indoor air quality.
Temtop M1000 monitors 5 key air quality factors: Dust including PM2.5, HCHO, TVOC, Humidity and Temperature. These elements can affect the health and comfort of your family or co-workers in many ways, including respiratory health, sleep, attention span, mood and immunity.
It can detect and display levels of PM2.5, HCHO formaldehyde, TVOC volatile organic compounds. In addition, it measures temperature and humidity. Thanks to the internal rechargeable 2200 mAh lithium battery, it can operate for approximately 6 hours without the need for recharging.
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Power supply | USB->USB micro cable included 5V USB power supply not included |
| Battery | Internal 2200mAh rechargeable battery, last up to 6h |
| PM2.5 dust particles | 0...999µg/m3 with 0.1µg/m3 resolution |
| Formaldehyde HCHO | 0...5mg/m3 with 0.001mg/m3 resolution |
| Volatile organic compounds | 0...9mg/m3 with a resolution of 0.001mg/m3 |
| Temperature | 0...50°C |
| Air humidity | 0...90%RH |
| Dimensions | 260 x 139 x 33 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.