| Producer | Xjet |
The device allows you to regulate the temperature in the terrarium or aquarium and timed switching of other outputs (airing, lighting). The device consists of 2 parts, which are connected together by a cable about 1.75 m long.
1.Control part with display - used for displaying values and control. From the control part there is a temperature sensor with approx. 2 m cable and a metal connector and a connecting cable.
2. Power supply and switching section - consists of a mains plug with built-in adapter and two sockets. One socket - marked I - is intended for heating control only. This is where the heating element is connected. The second socket - marked II - is for time switching. This is where the terrarium lighting or aquarium air conditioning is connected.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 230 Vac ± 10 %, 50-60 Hz |
| Measuring range | -40 to +70°C |
| Timing units | hours |
| Display | LED, three-digit red, digit height 13 mm |
| Accuracy | ± 1°C |
| Resolution | 0,1 °C |
| Hysteresis | 1°C |
| Maximum permissible output load | 10A 230V (resistive load) |
| Dimensions of the control part | 30 x 135 x 15 mm (h*w*d) |
| Thermostat input power | Max 3W |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.