| Power supply | 24 Vac/dc |
| Design (panel size) | DIN |
| Type of regulation | Programmable |
| Control input | Universal |
| Auxiliary digital input | Yes |
| Output - relay | >5x |
| Analog output | Yes |
| Communication Bus | RS485 |
| Producer | Dixell |
iProGenius is Dixell's line of programmable controllers offering the optimal solution for all HVAC/R market needs. They are designed for all applications suitable for programmable logic controllers (PLCs) including commercial and office centers, hospitals, airports, residential buildings and more.
They offer a high level of engineering to facilitate external connectivity and programmability to meet all customer requirements and needs. In addition to the possibility of local control via a graphic keypad with custom Dixell VGIPG visualization or via TGIPG series touch panels, iProGenius offers the possibility to connect to Ethernet/Internet or to a Dixell Xweb superior monitoring system, or optionally allows remote management via GPRS GSM modem via mobile phone or email.
Expandability and scalability is enabled by IPX modules that offer various combinations of analogue and digital inputs and outputs.
Features and functions of Dixell iProGenius controllers:
Programming is done using the industry-standard ISaGRAF® software solution for programming the system control logic, Wizmate for communication with the controllers themselves, and Visoprog for programming the user visualization and control using the graphic keypad.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 24 Vdc/Hz ±10% 50/60Hz |
| Consumption | max 20VA |
| Processor | ARM9 32bit 200MHz |
| RAM | 32MB |
| Flash memory | 32MB |
| Analog inputs | 6x adjustable to 0..1V, 0..5V, 0..10V, 0..20mA, 4..20mA, NTC, PTC, digital input |
| Digital inputs | 11x adjustable, isolated |
| Outputs | 8x 5A relays 4x analog 0..10V, 4..20mA output RS485 slave USB LAN connector Ethernet (via converter to USB) |
| Other functions | possibility to connect a VGIPG keyboard RTC (Real Time Clock) optional BACnet protocol |
| Dimensions | 4 DIN modules 110 x 70 x 59.5mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.