| Thermostat use (heating type) | Spatial |
| Programming cycle | Weekly |
| Power supply | Battery |
| Switching signal transmission | Wired |
| Backlit display | Yes |
| Output relay function | Control / appliance up to 1600W |
| Designation | Wall-mounted |
| Producer | Elektrobock |
The Elektrobock PT22 battery-operated room thermostat with a large backlit display for temperature control in homes, offices or workshops.The advantage is the quick change of the desired temperature with just a turn of the dial and the possibility of setting a weekly program with 6 temperature changes per day.
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Power supply | 2 x 1.5 V alkal. R6/AA |
| Number of adjustable temperatures | 6 per day |
| Hysteresis | 0.1°C to 6°C |
| Switching element | relay |
| Min. programming time | 10 min. |
| Set range. temperatures | +5°C to +39°C |
| Temperature setting | 0.5°C increments |
| Min. indication jump | 0,1°C |
| Measurement accuracy | ±0,5°C |
| Battery lifetime | heating season |
| Degree of protection | IP20 |
| Output | max. 5 A |
| Operating temperature | 0°C to +40°C |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.