| Thermostat use (heating type) | Spatial |
| Programming cycle | Weekly |
| Power supply | Battery |
| Switching signal transmission | Wireless |
| Backlit display | Yes |
| Output relay function | Control / appliance over 1600W |
| Designation | Wall-mounted |
| Producer | Euroster |
The Euroster 2006 TX is a wireless programmable thermostat, offering a simple and effective way to control room temperature without the need to install cables between the thermostat and the heating device. The most practical feature of the Euroster 2006 TX is the ability to install the unit in a location that suits you best, which is why the unit comes with an elegant perspex stand for placement on a table, for example.
The Euroster 2006 TX is a universal weekly programmable thermostat with a large and clear LCD display, suitable for controlling all types of hot water boilers, electric instantaneous heaters and underfloor heating. Its advantages include a high accuracy of measured temperature of 0.1°C, which allows to set the desired temperature with an accuracy of 0.2°C, intuitive operation and weekly programming of the comfort temperature with an accuracy of 0.5 hours, which allows to set up to 48 separate time periods for each day of the week, selectable hysteresis (0.4°C or 1°C), connectable external sensor and the possibility of wireless communication with the boiler switching unit.
The unit operates with three temperatures: day (comfort), economy (night) and anti-freeze. The day and night temperatures can be changed according to the user's needs.
When the Euroster 2006 TX is activated, the manufacturer's preset mode is activated: the comfort (day) temperature (20.4oC) is set on weekdays from Mon-Fri between 6:00 - 22:00 and on weekends Sat-Sun between 7:00 - 22:30, the night temperature (16.2oC) is set on weekdays Mon-Fri between 22:00 - 6:00 and on weekends Sat-Sun between 22:30 - 7:00. All settings can be easily changed to your desired temperature and time.
The Euroster 2006 TX uses three modes to control the heating device: constant temperature maintenance, temporary shutdown, frost protection mode (5oC).
USE
| TECHNICAL PARAMETERS | |
|---|---|
| Thermostat/transmitter: | |
| Power supply | 2x AA 1.5V batteries |
| Transmitting frequency | 433.92 MHz |
| Transmission range | 100m free space (35m built-up) |
| Temperature measurement range | 0°C to +40°C |
| Temperature setting range | +5°C to +35°C |
| Temperature measurement accuracy | 0,1°C |
| Temperature setting | in 0.2°C increments |
| Temperature programming | after 0.5h |
| Hysteresis | 0.4°C or 1°C |
| Temperature setting | buttons |
| Temperature measurement interval | 1 minute |
| Dimensions | 85 x 138 x 27 mm |
| Extra functions | Possibility to connect an external NTC sensor |
| Receiver: | |
| Power supply | 230V AC (plugged into a wall outlet) |
| Max. switching current | 16A resistive, 3.5A inductive |
| Protection class | II. |
| Switching element | voltage-free switching relay |
| Length of output cables | 2 m |
| Status indication | LEDs |
| Dimensions (without socket plug) | 61 x 112 x 68 mm |
This online store saves cookies that help its proper functioning. By using our services, you agree to their use.